Noras būti pavyzdžiu savo vaikams – gera paskata gyventi sveikai

Asmeninė trenerė Brigita su vaikaisAsmeninė trenerė Brigita Petrulė su vyru įsitvirtino Ispanijoje ir čia augina du vaikučius – ką tik šešerių sulaukusį sūnelį Matėją ir dvejų dukrytę Brianą. Nuotoliniu būdu dirbanti Brigita propaguoja sveiką gyvenimo būdą, ji pataria moterims, kaip maitintis ne tik sveikai, bet taip pat skaniai bei sočiai, ir rūpintis savo išvaizda. Tokį gyvenimo būdą savo pavyzdžiu Brigitos šeima perduoda ir vaikams.

Su vyru gyvenote Norvegijoje, dabar Ispanijoje, kokie siekiai atvedė jus į kitas šalis?

Į Norvegiją vykome daugiau kaip prieš 10 metų – norėjome užsidirbti pinigų savo tų laikų siekiams, tačiau likome gyventi, išmokau norvegų kalbą ir studijavau ten. O į Ispaniją išvykome tiesiog vedami smalsumo išbandyti gyvenimą šiltuose kraštuose, dažnai pasvajodavome apie gyvenimą, kur auga palmės ir lepina saulė ištisus metus. Kai tapome tėvais, daug kas pasikeitė, atsirado didelis noras gyventi visa širdimi, įgyvendinti kuo daugiau svajonių, daryti tai, kas patinka, ir daugiau keliauti. Tad išbandyti gyvenimą kitoje šalyje buvo viena iš tų svajonių. Galvojome: pabandysime, nepatiks – grįšime į Norvegiją, tačiau negrįžome, jau ketveri metai, kai mes čia gyvename.

Brigitos šeimaGal galėtumėte papasakoti apie vaikų auginimo sąlygas šiose šalyse, kuo skiriasi nuo situacijos Lietuvoje?

Manau, visose šalyse skiriasi tam tikri dalykai – tai auklėjimas, priežiūra, mokymo, gydymo sistemos ir pan. Lyginant visas tris šalis, man labiausiai patinka vaikų auginimas Ispanijoje.

Sąlygos auginti vaikus, manau, yra puikios. Bet taip pat manau, kad sąlygas sukuria patys tėvai, o ne tik šalis, kurioje juos auginame. Mes galime rinktis skirtingas ugdymo ir gydymo įstaigas. Ispanijoje man labiausiai patinka klimatas, nes dauguma dienų metuose yra saulėtos, tad vaikai leidžia daug laiko lauke, yra labai aktyvūs, maisto kokybė puiki, ištisus metus galime valgyti skanius, šviežius vaisius, uogas ir daržoves.

Kaip prižiūrimos nėščiosios abiejose šalyse, kokie gimdymo ypatumai?

Priežiūra Norvegijoje man nepaliko gerų prisiminimų, nes mane prižiūrinti gydytoja nepadarė reikiamų tyrimų, kurie buvo labai svarbūs, jos klaida apsunkino taip pat ir mano antrąjį nėštumą. Priežiūra čia, mano nuomone, nėra pakankama. O gimdymas Norvegijoje taip pat nebuvo lengvas, truko labai ilgai, nes gimda nesivėrė ir niekas nesuleido skatinamųjų vaistų. Gimdymas užtruko daugiau kaip 24 valandas, išsekau. Gydytoja jau sakė, kad pati nepagimdysiu, reikės cezario pjūvio. Tada pasikeitė pamaina, o atėjusi kita gydytoja suleido reikiamus vaistus, ir pagimdžiau per 5 min.

Ispanijoje su antruoju vaikeliu viskas vyko sklandžiai, buvau labai patenkinta priežiūra ir gimdymu. Tačiau galbūt antrasis nėštumas buvo sklandesnis dėl patirties: žinojau, ko laukti, ko tikėtis, įspėjau gydytoją apie gimdos neatsivėrimą pirmojo gimdymo metu ir pan. O priežiūra tikrai labai gera, dažni vizitai pas gydytoją, atliekami visi reikiami tyrimai, labai detaliai paaiškinama vaikelio būklė ir vystymasis apžiūros echoskopu metu. Tikrai drąsiai gimdyčiau ir 3 kartą!

Brigita PetrulėKaip jums, aktyviai sportuojančiai mamai, pasikeitė gyvenimas būnant nėščiai, vėliau –pagimdžius? Kaip suderinote darbą ir vaikučių auginimą?

Pasikeitė labai mažai kas, nes sportavau visą nėštumą, taip pat ir dirbau. Tiesiog prie visko prisitaikiau. Man sportas teikia gerą savijautą, tad nėštumo metu sportuoti taip pat patiko.

O po gimdymų pradėjau sportuoti praėjus 4 savaitėms, apsilankydavau pas specialistą apžiūrai, kad man uždegtų žalios šviesos signalą intensyviam sportui, ir – pirmyn. Labai svarbu pasitikrinti, nes jaučiausi gerai jau ir po savaitės, tačiau organams reikia laiko sugyti ir sugrįžti į prieš nėštumą buvusias vietas.

Suderinti viską tikrai nebuvo lengva, eidavau sportuoti anksti ryte, kada vaikučiai dar miega. Nukentėdavo mano poilsio laikas, bet tai laikinas etapas, kartais sportuodavau kartu su kūdikiu ant rankų. Kai norime, mes viską galime, moterims nėra nieko neįmanomo.

Kas jus pačią motyvuoja sportuoti, iš kur semiatės valios? Kiek laiko per dieną skiriate sportui?

Mane motyvuoja sporto teikiama nauda, noras būti sveikai ir stipriai. Žinau, kas svarbiausia žmogui: gerai jaustis, būti laimingam ir sveikam. Tai suteikia pastovus fizinis aktyvumas, sveikas reguliarus maitinimasis ir geras poilsis. Tai yra dalykai, kurie padeda jaustis puikiai. Aš noriu jaustis visada taip gerai kaip dabar, o kad taip būtų, turiu pastoviai tai daryti. Tiek tos motyvacijos: jeigu nori gauti atlygį, turi įdėti pastangas. Valios nereikia, tik disciplinos.

Jeigu tam tikrus veiksmus atliekame dažnai ir pastoviai, jie tampa mūsų įpročiais, tada mums viską atlikti paprasčiau. Jeigu jūs valotės dantis kiekvieną rytą ir vakarą, esate žmogus, kuris irgi gali laikytis disciplinos sporte!

Kiekvieną dieną stengiuosi palaikyti pakankamai didelį fizinį aktyvumą – 10 000 žingsnių per dieną. Jėgos treniruotes atlieku 3–4 kartus per savaitę po 1 val. Rekomenduočiau tokį aktyvumą visiems.

Sveikos gyvensenos propaguotoja Brigita PetrulėAr priaugote daug svorio per nėštumus, kaip sekėsi jo atsikratyti ir susigrąžinti ankstesnes kūno formas?

Nežinau, pagal ką vertinti daug ar mažai, kaip nėščia moteris, tikrai atrodžiau puikiai, jaučiausi gerai ir buvau sveika. Tačiau priaugtas kilogramų skaičius buvo didelis, abu vaikučiai taip pat gimė dideli – svėrė per 4 kilogramus. Po nėštumo grįžti į buvusias kūno formas sekėsi puikiai, nes turėjau planą, kaip to pasieksiu. Pagimdžius, jau po 3 mėnesių mano kūnas atgavo buvusias formas ir raumenų masė netgi padidėjo.

Kas paskatino domėtis sveiku gyvenimo būdu, tapti jo propaguotoja?

Pirmiausia – sveikatos problemos, su kuriomis susidurdavau dar nuo paauglystės: virškinimo problemos, prasta savijauta, energijos trūkumas, stuburo išvarža. Norėjau jaustis gerai, gyventi be skausmo, būti energinga. Tai buvo kelio į sveiką gyvenseną pradžia ir priežastis, kodėl mokiausi šioje srityje. Vėliau, prieš planuojant vaikučius, metus laiko stengiausi gyventi labai sveikai. Manau, tai buvo didysis pokytis, nes pasikeitė viskas, atsirado labai daug taisyklių ir disciplinos.

Žinojau, koks pavyzdys savo vaikams noriu būti. Visa tai paskatino mane keisti savo gyvenimo būdą ir įpročius nuo pačių pamatų. Jau daugiau kaip 8 metus visiškai nevartoju alkoholio, neturiu jokių žalingų įpročių, stengiuosi visada maitintis sveikai ir palaikau pastovų fizinį aktyvumą.

Kaip pratinate vaikus prie aktyvaus, gyvenimo, ką dažniausiai veikiate?

Vaikai kartoja tai, ką daro jų tėvai. Pratinti nereikia, kai pačių įpročiai geri. Mano vaikai mato, kaip sportuoju sporto salėje arba namuose, kaip tėtis žaidžia krepšinį. Jiems tai visiškai įprasta, taip pat, kaip matyti maistą gaminančią mamą.

Būdami metukų vaikai jau bandė daryti pratimus kartu su manim, ir tai daro iki dabar, jie tobulėja ir stiprėja, nes nuolatos sportuoja. Jie mėgdžioja tėvus.

Sūnus lanko krepšinio ir kovos menų būrelius, iš viso 5 treniruotes per savaitę, lankome baseiną, kartais sportuoja kartu su manim, kartais su tėčiu žaidžia krepšinį po mokyklos. Briana dažniausiai sportuoja su manim, bando kartoti visus judesius. Judėjimas ir sportas jau yra jų gyvenimo dalis. Aktyvus laisvalaikis yra geriausias poilsis: savaitgaliais būname prie jūros, plaukiojame vandenlente kartu su vaikais, keliaujame į kitus miestus ir šalis po nematytas vietas.

Papasakokite apie jūsų šeimos mitybą, ar pasiseka atsisakyti visų nesveikų skanumynų: saldumynų, gazuotų gėrimų?

Maitintis sveikai pavyksta, nes gaminu įvairų sveiką ir skanų maistą, kuris mano šeimai patinka. Gaminu naminius desertus, ledus, saldainius, tortus ir pyragus, taip pat burgerius, lazanijas ir kebabus. Mityba vėlgi priklauso nuo mūsų įpročių: jeigu vaikų neįpratinsime kažko valgyti ar gerti, jie to ir nedarys. Saikingai saldumynų tikrai kartais galima, nieko blogo dėl to nenutiks, bet ir patys tėvai maitinasi ne itin sveikai, perka produktus su daug cukraus.

Manau, lengviausias būdas atsisakyti – pakeičiant kažkuo kitu, tad geras būdas – sveikų patiekalų alternatyva. Mano išleista knyga apie tai ir yra.

Kalbant apie neseniai išleistą jūsų knygą „Geros savijautos virtuvė“, kokia ta mityba, kuri padeda gerai jaustis?

Tai mityba, kurioje yra pakankamas kiekis baltymų, kai renkamės sveikesnius produktus, alternatyvos, daug naudingų maistinių medžiagų. Taip pat gerai savijautai reikalinga mitybos rutina: bent 3 pagrindiniai valgymai per dieną. Tad knygoje galite rasti receptus, kurie patogiai suskirstyti į pusryčius, pietus, vakarienę ir sveikus desertus. Receptai tinka visai šeimai, yra greitai ir paprastai paruošiami, o svarbiausia – skanu ir sveika!

Dėl kokių problemų dažniausiai į jus kreipiasi moterys ar mamos? Kas joms labiausiai trukdo jas išspręsti?

Dažniausios problemos tai antsvoris, nutukimas, kūno skausmai, energijos trūkumas, prasta nuotaika. Priežastys, kodėl negali to savarankiškai išspręsti – žinių, laiko trūkumas, noro, motyvacijos ir palaikymo stoka.

Kalbėjosi Neringa Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook